تحقیق در مورد جایگزینی مایعات مصرفی هنگام ورزش

تحقیق در مورد جایگزینی مایعات مصرفی هنگام ورزش

جایگزینی مایعات مصرفی هنگام ورزش : مزایای روانی، جسمی و بیوشیمیایی آب غنی شده با اکسیژن – دکتر دامکن – مرکز مطالعات سلامت زنان – دانشگاه تگزاس .

اهداف : ارزیابی اثرات روانی، جسمی و بیوشیمیایی جایگزینی آب مصرفی در هنگام ورزش با آب غنی شده با اکسیژن و توضیح تغییرات در عملکرد ورزشی حاصل از این جایگزینی (آب معمولی با آب غنی شده با اکسیژن).

شرکت کنندگان : ۲۵ شرکت کننده شامل ۲۰ مرد و ۵ زن که هریک به عنوان کنترل آزمایش .

اندازه گیری : هر شرکت کننده در سه مرحله مورد ارزیابی قرار گرفت . اندازه گیری پایه – اندازه گیری پس از یک هفته مصرف آب آشامیدنی عادی و سپس بعد از یک هفته مصرف آب آشامیدنی غنی شده با اکسیژن.
موارد اندازه گیری شامل ضربان قلب در حال استراحت ، در حالت submaximal و در حالت maximal بوده و عملکرد ورزشی با دو ۵۰۰۰ متر اندازه گیری گردید .

نتیجه :
آنالیز سریعترین شرکت کنندگان در دو ۵۰۰۰ متر نشان داد که ۸۳ درصد آنها ورزشکارانی بودند که آب غنی شده با اکسیژن نوشیده بودند. در مقایسه با کسانی که آب عادی مصرف کردند، ارتباطی بین مصرف آب غنی شده و اتمام سریعتر دو به مدت ۱۵ ثانیه مشاهده شد . در بین ورزشکاران با آمادگی جسمانی بالا ، مصرف آب غنی شده در مقایسه با آب عادی زمان اتمام دو را به طور متوسط ۳۱ ثانیه کاهش داد . در این مطالعه نشان داده شده که آب غنی شده عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد.

نوشیدنی جایگزین ایده آل در هنکام ورزش آن است که طعمی دلپذیر داشته باشد و در صورت مصرف در حجم زیاد باعث ناراحتی گوارشی نگردد، به سرعت جذب شده، حجم خون را متناسب نگاه داشته و انرژی لازم برای ماهیچه های در حال فعالیت را تامین کند. آب معدنی های سپیتاکوه بهترین انتخاب برای ورزشکاران می باشد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.